IZBA PAMIĘCI PRZY CMENTARZU POWSTAŃCÓW WARSZAWY
Architektura
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Data: 2015
Powierzchnia użytkowa: 300 m2
Autorzy: Adam Derlatka, Agnieszka Gozdek, Joanna Migut, Paweł Migut, Ewa Trocha
Opis:
Lokalizacja: Warszawa
Data: 2015
Powierzchnia użytkowa: 300 m2
Autorzy: Adam Derlatka, Agnieszka Gozdek, Joanna Migut, Paweł Migut, Ewa Trocha
Opis:
IDEA
Przewodnią ideą projektu było wtopienie się w otaczający krajobraz poprzez subtelny kontakt z przyrodą i relacje przestrzenno - widokowe wynikające z kompozycji cmentarza oraz wyeksponowanie istniejącego Pomnika Poległych Niepokonanych.
KONCEPCJA
W przedstawionej koncepcji Pawilon został ukryty w skarpie w południowej stronie jeziora, tak aby był niewidoczny z poziomu ulicy Wolskiej. Wytworzona w ten sposób przestrzeń dzieli się na dwa poziomy górny i dolny, połączone szerokimi schodami. Koncentracja wzroku przechodnia z obydwu poziomów następuje na pomniku Poległych po drugiej stronie jeziora. Na górnym poziomie zaprojektowano szklany świetlik z windą zewnętrzną.
Istotne dla przedstawionej koncepcji Pawilonu jest przenikanie się - połączenie przestrzenne części ekspozycyjnej Izby Pamięci wraz z Murem Pamięci. Pawilon zlokalizowany na osi Pomnika Poległych Niepokonanych, przez duże otwarcie skierowane w stronę pomnika - dyskretnie kadruje i wskazuje na symboliczne miejsce upamiętniające poległych. Mur Pamięci otaczający Izbę Pamięci dynamicznie wyrywa się ze skarpy, zamyka przestrzeń placu przed pawilonem. Jest także symbolicznym elementem przestrzennym akcentującym kierunek wskazujący w stronę Pomnika Poległych.
Na górnym poziomie, obok kamienia memoriałowego, zaprojektowano Plac Pamięci z szerokimi schodami, prowadzącymi na dolny poziom do pawilonu i na teren cmentarza. Na schodach zaprojektowano drewniane miejsca do siedzenia pozwalające na organizację spotkań w plenerze. Ze schodów otwiera się widok na przestrzeń jeziora i Pomnik Poległych Niepokonanych.
Kontrast wytworzony pomiędzy oświetlonym jeziorem i placem przed pomnikiem, a wnętrzem muzeum sprawia, że możemy zanurzyć się w mistyce tego miejsca.